Wszawica

Zaczyna się niewinnie. Jedno dziecko, drugie, trzecie… A potem przychodzi fala i wszystko dzieje się szybko. Interwencja pedagogów, wstyd rodziców, konsternacja, bo nie wiadomo, czego szukać i jak zaradzić. Wszy znów atakują. Jest się czego bać?

Większość z nas profilaktykę wszawicy zna z autopsji. Działania podejmowane przez szkolne “oddziały sanitarne” miały zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożytów wśród dzieci. Wraz z rozwojem świadomości społecznej w zakresie higieny oraz usunięciem wszawicy z listy chorób zakaźnych, aktywność szkół w tym obszarze została ograniczona do minimum. Dziś wszy szuka się u dzieci tylko w uzasadnionych, ale już trudnych do opanowania przypadkach – gdy pasożyty buszują w dziecięcych włosach i rozmnażają się szybciej, niż dorośli są w stanie wykryć problem. O ile ktoś w ogóle go dostrzeże, bo to – jak się okazuje – wcale nie jest takie proste.
Wszystko przez stereotypy. Wszawica kojarzy się dziś z zamierzchłą przeszłością, czasami, kiedy spora część społeczeństwa była z higieną na bakier. Miały na to wpływ, oczywiście, trudne warunki bytowe, kiepska sytuacja materialna, ale też brak świadomości co do konsekwencji niedbałości w zakresie higieny osobistej. Dziś – kiedy wszystkie te czynniki straciły na aktualności – gubią nas uproszczenia: mający już niewiele wspólnego z rzeczywistością obraz brudnej, odrażającej, zawszonej osoby. Wszy? Tylko u mieszkańców slumsów. Wszawica u dorosłych? Nie w cywilizowanym kraju.

Letnie kolonie i obozy oraz ferie zimowe są czasem, gdy wskaźniki zachorowań na wszawicę skaczą najwyżej. Choć w ciągu całego roku zdarzyło się wiele przypadków choroby u dzieci, to właśnie tego lata najwięcej rodziców zgłaszało opiekunom dzieci, że jest jakiś problem.

Problem-widmo?

Eksperci z Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych utrzymują jednak, że zachorowalność na wszawicę od lat utrzymuje się na tym samym poziomie i żadna z pór roku nie jest pod tym względem wyjątkowa.
– Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234, poz. 1570 ze zm.), tj. od 1 stycznia 2009 r., wszawica nie jest zaliczana do chorób zakaźnych i w razie jej rozpoznania nie ma obowiązku zgłoszenia tego faktu właściwemu ze względu na miejsce zachorowania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu – tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu  dr n med. Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – W związku z powyższym WPWIS nie posiada danych statystycznych dotyczących skali tego problemu.

Wielu osobom wszawica kojarzy się z biedą, ubóstwem i brudem. Dlatego, kiedy ich dziecko dotyka ten problem, wstydzą się zwrócić o pomoc do lekarza lub farmaceuty.    Tymczasem wszawica wymaga leczenia. Należy zgłosić się po pomoc bez poczucia winy. Dziecko może się bowiem zarazić się pasożytem w prosty sposób podczas zabawy z innymi dziećmi, w trakcie przytulenia się, czy zetknięciu główek.

Rozpoznanie wszawicy

Przede wszystkim należy stwierdzić, czy na głowie pociechy znajdują się żywe wszy. Najłatwiej przeczesać mokre lub wilgotne włosy metalowym grzebieniem o gęsto ustawionych zębach nad jasnym kawałkiem papieru. Jeśli na głowie są żywe wszy, jedna lub kilka będą widoczne na papierze.
Jeśli nie znajdziemy żywych wszy, na istnienie wszawicy może także wskazywać świąd głowy. Jest on spowodowany reakcją alergiczną skóry głowy na ślinę wszy. Jednak objaw ten występuję tylko u 1/3 osób z wszawicą. Może świadczyć o innych schorzeniach, np. łupieżu, łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry.

Wszawica – krótki poradnik postępowania.

Ochrona dziecka i siebie przed wstydem, a przede wszystkim uciążliwą i kłopotliwą dolegliwością – to najczęstsze argumenty, skłaniające rodziców do troski o czyste głowy swoich dzieci. Działania profilaktyczne to w pierwszej kolejności dbałość o właściwą higienę, ale nawet ta nie jest dostateczną ochroną przed wszawicą. O czym należy pamiętać w szczególności, jak radzić sobie z pasożytami i czy wszawicy można uniknąć?
Dorosła wesz jest często niewidoczna gołym okiem – ma zaledwie 2-4,7 mm. Każdego dnia składa od 5 do 10 jaj (tzw. gnid) o rozmiarze główki od szpilki. Gnidom wystarcza 4-14 dni, by wykluć larwy. Wszy rozmnażają się bardzo szybko. Pasożyty te lokalizują się wyłącznie na owłosionych częściach ciała. Najbardziej typowym objawem wszawicy jest swąd skóry, wywołany ugryzieniem wszy i powstaniem stanu zapalnego w miejscu ugryzienia. Wesz głowowa nie pasożytuje na zwierzętach. Przenoszą ją tylko ludzie. Wszawicą można zarazić się wszędzie, gdzie ma się kontakt z drugim człowiekiem. Preparaty przeciwko wszawicy są dostępne w aptekach bez recepty. Ważne, by podczas walki z wszami zachować odpowiednią higienę miejsca zamieszkania. Pościel osoby cierpiącej na wszawicę powinna być wyprana w temperaturze 55 stopni i wyprasowane gorącym żelazkiem. Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzać powinno się wszystkich domowników. Nawet po wytępieniu pasożytów, należy powtórzyć kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące. Warto kontrolować głowę dziecka tuż przed i tuż po wyjazdach, w których bierze udział większa liczba dzieci. Zaleca się unikać wspólnego korzystania z przedmiotów osobistych jak grzebienie, szczotki, ozdoby do włosów, nakrycia głowy, ręczniki i pościel. Dobrze jest zachować dystans fizyczny między innymi, nie dotykać ich włosów i głowy.
Z preparatów stosowanych w zwalczaniu wszawicy polecam:
szampon Pipi,
NYDA  (http://www.wszyzglowy.pl/nyda/) to preparat nowej generacji zapewniający doskonałe rezultaty w zwalczaniu wszy i gnid – bez nawrotów:
•    Wystarczy jedna wygodna aplikacja
•    Potwierdzona najwyższa skuteczność zarówno na wszy jak i gnidy
•    Nie zawiera insektycydów, nie powoduje podrażnień
•    Preparat nr 1 w Niemczech i ponad milion sprzedanych opakowań w Europie
•    Unikalna formuła dimetikonu 92% użta w NYDA® najpierw wnika głęboko do układu oddechowego postaci dorosłych i larwalnych wszy oraz szczelnie pokrywa gnidy.
Pozbawione tlenu pasożyty umierają w ciągu godziny. Przerwanie cyklu życiowego wszy (eliminacja jaj) uniemożliwia rozmnażanie się pasożytów i zapobiega nawrotom wszawicy.
Szampon leczniczy Paranit.
Hederin roztwór lub żel w sprayu.
Linicin lotion.
Szampon i lotion Sora.
Artemisol płyn.
Delacet płyn.
Harton płyn.
Pedicul Hermal płyn

Wybrane preparaty na wszy

Paranit, szampon leczniczy likwidujący wszy i gnidy, 100ml –cena ok. 33zł
Preparat zawiera olej mineralny, środki pianotwórcze  i substancję zapachową.
Szampon likwiduje wszy i gnidy pozbawiając je dopływu powietrza oraz powodując ich odwodnienie oraz jednocześnie myje włosy.
Preparat należy rozprowadź równomiernie na suchych włosach oraz skórze głowy. Wmasować dokładnie nie zapominając o skórze za uszami i powyżej karku. Następnie pozostawić preparat na włosach na 10 minut. Po tym czasie włosy należy zwilżyć niewielką ilością wody, aby szampon zaczął się pienić. Umyć i dokładnie wypłukać włosy. Przed wysuszeniem należy dokładnie wyczesać włosy specjalnym gęstym grzebieniem. Kurację należy powtórzyć po 7 dniach.
Preparat dla dzieci powyżej 2. roku życia.

Paranit Lotion, płyn, 100ml – cena ok. 25zł
Preparat zawiera olej mineralny i dimetikon. Jego działanie polega na uduszeniu i wysuszeniu wszy i gnid.
Lioton nakłada się bezpośrednio na suche włosy,  od nasady aż po końcówki oraz na skórę głowy. Preparat należy następnie dokładnie wmasować, zwracając szczególną uwagę na kark oraz skórę za uszami. Następnie pozostawić go na 15 minut. Po tym czasie należy umyć włosy specjalnym szamponem Paranit lub zwykłym szamponem i dokładnie spłukać. Umyć ponownie, jeśli jest taka potrzeba. Przed wysuszeniem włosów, należy je dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem, aby usunąć wszystkie wszy i gnidy. Należy regularnie czyścić grzebień, aby pozbyć się jakichkolwiek wszy lub gnid. Kurację powtórzyć po 7 dniach.
Preparat dla dzieci powyżej 2. roku życia.
Hedrin, roztwór przeciw wszawicy, 100 ml – cena ok. 32zł
Preparat zawiera roztwór 4% dimetikonu i cyklometikonu 5.
Hedrin zaburza gospodarkę wodną pasożytów oraz blokuje ich otwory oddechowe. Dzięki temu wszy zostają uduszone, a gnidy wysuszone.
Preparat należy rozprowadzić równomiernie na suche włosy, pokrywając w całości owłosioną skórę głowy. Pozostawić roztwór na głowie przez minimum 8 godzin lub na całą noc. Umyć włosy zwykłym szamponem, spłukać obficie wodą i wysuszyć. Należy pamiętać, że Hedrin roztwór musi być zastosowany ponownie po 7 dniach, aby usunąć jakiekolwiek wszy, które mogą się wylęgnąć w tym czasie. Brak drugiej aplikacji może skutkować nawrotem wszawicy.
Preparat dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

SORA Forte szampon 50ml – cena ok. 16zł
Szampon zawiera permetrynę, która działa owadobójczo.
Preparat należy nałożyć na uprzednio zmoczone włosy i równomiernie rozprowadzić.  Wcierać delikatnie do czasu uzyskania obfitej piany. Pozostawić na około 10 minut. Spłukać włosy wodą i starannie wyszesać załączonym grzebieniem.
Preparat dla dzieci powyżej 3. roku życia.
Delacet, płyn, 100 ml – cena ok. 8zł
Preparat zawiera nalewka z ostróżeczki i kwas octowy.
Włosy należy zwilżyć obficie płynem Delacet, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie dokładnie umyć włosy wodą i wyczesać gęstym grzebieniem.
Preparatu nie należy stosować w przypadku ran lub stanów zapalnych na skórze głowy.
Brak informacji od którego roku życiu można stosować preparat u dzieci.
UWAGA: nieprzyjemny zapach!!!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *