Urazowość rekreacyjno-sportowa stawu skokowego

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa zarówno na sylwetkę , jak i nastrój. To także rodzaj aktywności, która w szlachetny sposób zaspakaja potrzebę rywalizacji i osiągania coraz lepszych wyników. Jednak, pomimo wielu zalet, wraz z powiększająca się liczbą ludzi zaangażowanych w uprawianie różnych dyscyplin sportowych, wzrasta liczba wypadków i urazów. Dotyczy to zarówno sportu wyczynowego jak i uprawianego rekreacyjnie.

Urazowość w poszczególnych dyscyplinach sportowych jest zróżnicowana ze względu na odmienną technikę czy trening specjalistyczny, angażujący poszczególne partie ciała w nierównym stopniu. Narząd, w którym sumuje się najwięcej przeciążeń i mikrourazów, ulegający częstym kontuzjom w zakresie narządu ruchu to staw skokowy. Najczęstszym mechanicznym urazem stawu skokowego jest skręcenie, czyli przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchów w stawie, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej i niekiedy uszkodzenia fragmentów kostnych. Urazowi towarzyszy najczęściej „strzał” lub „trzaśnięcie” oraz silny ból podczas ruchu stopą lub próby chodzenia i przenoszenia masy ciała na uszkodzoną kończynę. Szybko miejscowo pojawia się obrzęk przechodzący na grzbiet stopy, a niekiedy towarzyszą mu krwawe wylewy podskórne. Palpacyjnie stwierdza się żywą bolesność uciskową uszkodzonych więzadeł i ochronne napięcie mięśni. Pacjent przyjmuje przymusowe ułożenie stopy.

Początkowe leczenie uszkodzeń stawu powinno być zgodne z regułą PRICEMM.

Protection – unieruchomienie poprzez opatrunek stabilizujący, łuskę, stabilizator, gips

Rest – odpoczynek – po urazie wskazany jest 72 godzinny relaks, co pozwoli na szybsze gojenie

Ice – chłodzenie – poprzez okłady z lodu lub żeli chłodzących, jak najszybciej po urazie

Compression – założenie opatrunku uciskowo – modelującego- pelota w kształcie podkowy

Elevation – ułożenie p.obrzękowe – kończyna uniesiona kilkanaście centymetrów powyżej poziomu serca, co ułatwia odpływ krwi i limfy

Medication – farmakoterapia – objawowa – przeciwobrzękowa, przeciwbólowa

Mobilisation – jak najwcześniejszy ruch, czyli obciążanie kończyny, fizjoterapia, ruch bierny.

Warto tu zaznaczyć, że jeśli chodzi o farmakoterapię, zastosowanie jednocześnie leku doustnego i działającego miejscowo pozwala na osiągnięcie lepszego efektu leczniczego, zmniejszenie bólu oraz poprawę funkcji stawu. Skuteczność takiej terapii została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Pacjenci powinni otrzymać nimesulid (Nimesil, Aulin) oraz miejscowo żel lub maść z grupy ketoprofenu. Bardzo dobrze sprawdza się w mojej praktyce stosowanie preparatu Traumeel w żelu lub kremie oraz tabletkach. Stosuje go w skręceniach, zwichnięciach, naciągnięciach, przeciążeniach mięśni, więzadeł, w krwiakach. Wskazany jest także w chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, bólach mięśni i stawów. Redukuje stan zapalny, ból i obrzęk, przyspiesza proces gojenia i regeneracji tkanek, hamuje postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. W czasie badan klinicznych wykazano, że jest równie skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne np. diklofenak sodu, jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, nawet dzieci, gdzie stosuje go bez obaw o działania niepożądane, lub możliwość przedawkowania. Korzyści dla pacjenta to redukcja bólu i obrzęku, przyspieszenie procesu gojenia i kostnienia, hamowanie procesu zwyrodnieniowego, możliwość przewlekłego stosowania, brak objawów niepożądanych, w przeciwieństwie do niesterydowych leków przeciwzapalnych. Dawkuje się go dwa razy dziennie  w postaci żelu lub maści wcierając w chore miejsca, trzy razy dziennie w postaci tabletek.

lekarz pediatra Iwona Ptasiński,
Wodzisław Śląski
Materiały źródłowe
Gazeta dla lekarzy i farmaceutów The Berlin – Chemie News, wykorzystano dane z artykułu dra Rafała Sapuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *